عنوان کامل پایان نامه :

 عدم اطمینان اطلاعاتی و کاهش خطر سقوط قیمت سهام 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

نوسانات قیمت سهام ناشی از انتشار اطلاعات

کلارک[1] (1973) فرض نمود که تغییرات قیمت روزانه، عبارت می باشد از مجموع تغییرات تصادفی قیمت در طول روز. تغییرات در قیمت روزانه یک متغیر تصادفی می باشد که به میانگینی که به تعداد معاملات بازار در طول روز صورت می‌گیرد، وابسته می باشد. وی در ادامه اظهار می کند که حجم معاملات به گونه مثبتی با تعداد معاملات در روز وابسته می باشد. پس حجم معاملات ارتباط مثبتی با تغییرات قیمت دارا می‌باشد.

یک ضرب‌المثل قدیمی در وال‌استریت ژورنال آمده می باشد که: «این حجم معاملات می باشد که قیمت‌ها را حرکت می‌دهد». مطالعات زیادی نیز بیانگر ارتباط مثبت بین قدر مطلق تغییر قیمت سهم و حجم معاملات هستند و آن را تأیید کرده‌اند که یکی از آن‌ها مطالعه لی و اولیور می باشد که ارتباط بین حجم معاملات و بازدهی سهام بین بازار نیویورک با بورس توکیو و لندن را با بهره گیری از اطلاعات روزانه در سه بازار مورد آزمون قرار داده‌اند. نتایج مطالعه آن‌ها نشان دهنده این می باشد که:

  • حجم معاملات باعث ایجاد بازده سهام در هیچ کدام از این سه بازار نمی‌گردد.
  • یک ارتباط بازخوردی مثبت بین حجم معاملات و ناپایداری بازده در هر سه بازار هست.
  • تجزیه و تحلیل داده‌ها شواهدی مبنی بر افزایش قابل توجه حجم معاملات در بازارهای نیویورک و توکیو را نشان می‌دهد و اظهار می‌کنند که: «گرچه بعضی از مطالعات قبلی ممکن می باشد ارتباط پویا در بازده بازارهای مختلف و بین حجم معاملات و بازدهی سهام در یک بازار داخلی را انجام داده باشند، اما مطالعاتی که به مطالعه ارتباط بین حجم معاملات و بازده در سطح چند بازار بین‌المللی صورت گرفته باشد خیلی محدود می باشد.»

در بورس‌های اوراق بهادار کشورهای توسعه یافته جهت جلوگیری از نوسانات زیاد قیمت سهام، معاملات متوقف می گردد. به عنوان مثال بورس اوراق بهادار نیویورک به مقصود محافظت از سرمایه‌گذاران پیش روی نوسانات شدید قیمت از توقف معاملات بهره گیری می کند. بر اساس قانون 80B که در آوریل 1998 به تصویب رسید، بورس در شرایطی از توقف معاملات بهره گیری می کند که یک اخبار جدید و غیر منتظره درمورد فعالیت شرکت منتشر گردد و یا اینکه عدم تعادل در عرضه و تقاضای سهام یک شرکت به وجود آید. تدوین مقررات توسط نهادهای رسمی باعث تسهیل وظایف بازار در امر ارزشیابی شده و توانایی مدیریت در تحریف ارقام و اعداد گزارش شده را محدود می‌سازد.

استانداردهای حسابداری ارائه دهنده رهنمودهایی برای مدیران پیرامون چگونگی تهیه و تنظیم اطلاعات می‌باشد. این استانداردها در زمینه برقراری ارتباط با گروه های خارج از سازمان نارس می باشد.

به‌کارگیری مطالعات مربوط به مطالعه وقایع برای آزمون فرضیه بازار کارا در طی چند دهه‌ی گذشته، رشد فزاینده‌ای داشته می باشد. این مطالعات به این امر می‌پردازند که چگونه نرخ‌های بازده یا قیمت، به اطلاعات اقتصادی مهم واکنش نشان می‌دهند.

مطالعات زیادی به مقصود مطالعه چگونگی واکنش بازار به وقایعی همچون اعلامیه های EPS، سود نقدی و تجزیه سهام، انجام یافته می باشد. در اکثر این مطالعات هدف عمده، اندازه گیری بازده اضافی سهام به دلیل بروز وقایع خاص بوده می باشد. بازده اضافی در یک دوره معین به صورت تفاضل بازده واقعی و انتظاری سهام تعریف می گردد (همان منبع، 23).

یکی از ابتدایی‌ترین تحقیقات صورت گرفته به تأثیر حجم معاملات در فرآیند ایجاد قیمت توسط کلارک[2] در سال 1973 صورت گرفت. او فرضیه توزیع و ترکیب MDH را توسعه داد. این فرضیه اظهار می کند که بازده سهام به وسیله ترکیبی از بازده‌ها ایجاد می گردد. کلارک اظهار می کند که بازده سهام و حجم معاملات دارای ارتباط می‌باشند و در ادامه اظهار می کند که هر چه در یک دوره زمانی، اطلاعات بیشتری از بازار بدست آید، قیمت سهام با شدت بیشتری تغییر می کند.

یک مدل مهم ارائه شده در مورد ارائه اطلاعات به بازار توسط کاپلند[3] (1976) ارائه شده می باشد. این روش به این شکل اظهار کرده که اطلاعات به صورت مرحله به مرحله و به صورت مداوم به سهامداران ارائه می‌گردید. این حالت باعث ثبات قیمت‌ها می گردد و حجم معاملات و داد و ستدها افزایش می‌یابد و پژوهش کاپلند بیانگر این می باشد که بین تغییرات قیمت و حجم معاملات ارتباط هست.

[1]– Clark

[2]– Clark

[3]– Copeland

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

1-6-1 اهداف علمی

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و تحقیقی به روش شناختی که در آن به کار می‌رود بستگی دارد و هدف علمی این پژوهش، ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه پژوهش می‌باشد تا این پژوهش بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز بهره گیری کنندگان موثر باشد و همچنین زمینه ساز بستر مناسبی برای تحقیقات آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد.

1-6-2 اهداف کاربردی

تحقیقات کاربردی، تحقیقاتی هستند که نظریه‌ها، قانونمندی‌ها، اصول و فنونی که در تحقیقات پایه تدوین می شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می‌گیرند، این نوع تحقیقات بیشتر به مؤثرترین اقدام تأکید دارند و علت‌ها را کمتر مورد توجه قرار می‌دهند. که به صورت زیر می باشند:

هدف اصلی :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ارزیابی ارتباط بین عدم اطمینان اطلاعاتی  و خطر سقوط سهام

اهداف فرعی :

  • ارزیابی ارتباط بین عدم اطمینان اطلاعاتی و خطر سقوط سهام در صورت عدم تقارن اطلاعاتی بالا در قلمرو پژوهش
  • ارزیابی ارتباط بین عدم اطمینان اطلاعاتی و خطر سقوط سهام در صورت عدم تقارن اطلاعاتی پایین در قلمرو پژوهش

پایان نامه عدم اطمینان اطلاعاتی و کاهش خطر سقوط قیمت سهام

پایان نامه عدم اطمینان اطلاعاتی و کاهش خطر سقوط قیمت سهام

پایان نامه - تز - رشته حسابداری